Weather (state,county)

Recenzja filmu - Przepis

Kino koreańskie film Doenjang

Koreańska produkcja umiejętnie łącząca wielokierunkowość z przemyślanym scenariuszem i całkiem dobrą grą aktorską. Tytuł obok którego nie będzie mógł przejść obojętnie żaden z miłośników dobrego kina azjatyckiego. 

Tytuł: Przepis, The Recipe, Doenjang
Kraj: Korea Południowa 
Gatunek: Melodramat, Dramat, Czarna komedia

Znany morderca przebywający w celi śmierci prosi na swój ostatni posiłek (doenjang jjigae), tradycyjną koreańską ostrą zupę, której głównym składnikiem jest pasta ze sfermentowanej soi. Jego prośba jest na tyle niecodzienna, że prosi on o posiłek przygotowany przez Jang Hye-Jin. Tematem zaczyna interesować się pewien reporter, który postanawia odkryć, co kryje się za tą niecodziennym ostatnim życzeniem. 

Doenjang nie jest filmem, który łatwo idzie sklasyfikować i zamknąć do odpowiedniej szufladki z nazwą gatunku. Na pewno na pierwszy plan wysuwa się wątek miłośny, który stanowi główną oś, wokół której kręcą się pozostałe gatunki, takie jak czarna komedia, kryminał czy dramat. Film z każdą kolejną minutą ewoluuje, dając widzowi nowe doznania. Chęć wyjaśnienia przez dociekliwego dziennikarza co kryło się za ostatnią prośbą mordercy, przemienia się w poszukiwanie idealnego smaku i tajemnicy, która się za nim kryje. Idealne danie to coś więcej niż tylko ponadprzeciętne zdolności kulinarne kucharza to przede wszystkim umiejętność zawarcia w posiłku wszystkich pozytywnych emocji kucharza. 

„Przepis” pomimo kilku scen nazbyt emocjonalnych i melancholijnych, wzbudza w widzu raczej pozytywne odczucia, momentami wręcz wymuszając na jego twarzy niekontrolowany uśmiech zadowolenia. Szczególną rolę odgrywa tutaj zastosowana przez Suh-Goon Lee (reżyser) narracja, która nie tylko podtrzymuje stosowny klimat, ale również w odpowiedni sposób go dawkuje. Film jest dziełem wartym zobaczenia nie tylko dla miłośników ckliwych obrazów telewizyjnych.
 


ocena filmu Doenjang - kino azjatyckie

Brak komentarzy